Choď na obsah Choď na menu

Valorizácia príspevku na osobnú asistenciu a opatrovanie, nebude viazaná na minimálnu mzdu

20. 4. 2018

 

Odporúčame: Schválený návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

 


 

Podľa pôvodného návrhu sa spolu s minimálnou mzdou mali oba príspevky zvyšovať. Vďaka tejto zmene je teraz jasné iba to, o koľko pôjdu hore oba príspevky tento rok. 

 

Opatrovateľský príspevok sa od 1. 7. 2018 zvýši na 369,36 eura, čiže ak opatrujete jednu osobu s ŤZP prilepšíte si o 120,01 eura. To však neplatí v prípade, ak popri opatrovaní poberáte niektorú z dôchodkových dávok, suma príspevku na opatrovanie by sa od júla tohto roka pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP mala zvýšiť o 92,19 eura na 184,71 eura. Pôvodným cieľom bolo, aby sa príspevok na opatrovanie približoval hrubým minimálnym zárobkom.

 

Pri osobnej asistencii sa hodinová mzda zvýši od júla na sľúbených 2,82 eura za hodinu asistencie, to znamená navýšenie o 4 centy na hodinu. Pritom nedávno vláda predpokladala, že v roku 2020 dosiahne mzda osobného asistenta hodnotu 3,17 €. V oboch prípadoch platí, že v ďalších rokoch sa príspevky budú zvyšovať prostredníctvom mimoriadneho nariadenia vlády, inak povedané vláda sa rozhodne o akú sumu oba príspevky zvýši.

 

Rezort financií žiadal upustiť od navrhovaného mechanizmu valorizácie najmä preto, že by to do budúcna predstavovalo výraznú záťaž na verejne financie. Kladieme si teda otázku, či kradnutie a pokútne kšefty na najvyšších miestach nemajú ešte výraznejší vplyv na rozpočet.

 

Novela zákona momentálne mieri do parlamentu a tam už veľké zázraky na zmenu nečakáme, lebo od vlády sa čakať nedajú a opozícia sama nič nepretlačí. "Nechajme sa prekvapiť", ako to nakoniec dopadne a radšej čakajme horšie a budme radi za lepšie. Čo si nevybojujeme sami, to mať asi nebudeme.

 

My sme rozhodne za to, aby bol platný nejaký mechanizmus valorizácie a preto budeme podporovať každý rozumný návrh v tejto oblasti. Nechceme sa spoliehať na sľub, že táto zmena neznamená zastavenie valorizácie a naďalej je cieľom vlády pravidelné zvyšovanie  príspevkov.