Choď na obsah Choď na menu

Prečo je vláda ochotná urobiť zmeny v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP?

30. 5. 2018

 

Rozmýšľali ste v poslednom čase nad tým, prečo je vláda ochotná spraviť také zmeny v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia? My sme si tú námahu dali a vyšlo nám viacero verzii toho, prečo je to zrazu možné. Samozrejme každý si musí urobiť názor sám a možno nebudete súhlasiť ani s jednou s ponúknutých možností. V takom prípade sa s nimi neváhajte podeliť o názor. Netreba zabúdať, že možné zmeny sú len v rovine sľubov a až v júni sa dozvieme, čo z nich sa stane realitou. 

 

Najnovšie predseda Smeru-SD Róbert Fico na tlačovke, ktorá sa venovala práve chystanej novele  zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, vyslovil viacero zmien, ktoré budú presadzovať v druhom čítaní. Chcú napríklad zrušiť ekonomickú kontrolu pri príspevku na osobnú asistenciu, či zvýšiť hodinovú mzdu pre asistenta zhruba o euro.

 

Prečo sú tieto zmeny možné?

 

Možností je viac ako dosť a hneď prvá je oficiálna verzia, ktorú asi všetci poznáte, no napriek tomu si ju poďme trošku zhrnúť. Možné zmeny v tomto zákone začali na svetlo prenikať v marci a od vtedy sme sa postupne dozvedali ďalšie a ďalšie novinky. Po novom sa mal napríklad zvýšiť opatrovateľský príspevok o 120 € pre ľudí, ktorí popri opatrovaní nepoberajú žiadnu dôchodkovú dávku a každý rok sa mal valorizovať. Jeho zvyšovanie malo byť naviazané na rast minimálnej mzdy. Aj rast hodinovej mzdy pre osobného asistenta mala ovplyvňovať práve minimálna mzda a tento rok by podľa pôvodných plánov mal asistent dostať za každú odpracovanú hodinu 2,82 €. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ďalej navrhovalo, aby  sa upustilo od uplatňovania vrátenia príspevku alebo jeho pomernej časti v prípade úmrtia ZŤP osoby. Štát si bude vrátenie uplatňovať len, ak ZŤP osoba nepoužila príspevok na určený účel. Prvý návrh, ktorí sme mali možnosť vidieť počítal aj s rozšírením okruhu držiteľov parkovacieho preukazu o ľudí, ktorí majú zníženú imunitu. Ide napríklad o onkologicky chorého človeka. 

 

Rezortu financií, ale nevyhovovalo, že by zvyšovanie opatrovateľského príspevku aj osobnej asistencie malo byť naviazané na minimálnu mzdu. Vraj by to znamenalo do budúcna veľkú záťaž na verejné financie a pre túto pripomienku sme sa 20. apríla po rokovaní vlády dozvedeli o zmene, ktorá počíta s navýšením  týchto príspevkov cez mimoriadne nariadenie vlády. Napriek tomu vláda sľubuje, že má záujem, aby výška opatrovateľského príspevku v roku 2020 kopírovala minimálnu mzdu.

 

9. mája nastal deň prvého čítania v parlamente a po rokovaní parlamentu sme od predsedu najsilnejšej politickej strany na Slovensku Róberta Fica mohli počuť sľub, že mzda pre osobného asistenta pôjde hore výraznejšie, než sme videli v návrhu. Oficiálne mal predseda Smeru mať rozhovor s ministrom financií z ktorého vyplynulo, že štát nájde peniaze, aby k takémuto navýšeniu mohlo prísť. O dva dni neskôr sme sa dozvedeli konkrétnejšie, aké pozmeňovacie návrhy Smer v druhom čítaní predloží. Sľuby sme počuli na tlačovke ktorá sa konala po stretnutí s predstaviteľmi organizácii, ktoré na Slovensku bojujú za zdravotne postihnutých. Pán Fico okrem iného povedal, že o problémoch zdravotne postihnutých vedia dlhodobo a v intenzívnom kontakte s organizáciami zastupujúcimi zdravotne postihnutých boli v čase tlačovky už týždeň. V poriadku, ak vedeli o problémoch zdravotne postihnutých, tak prečo nezapracovali ich zásadné pripomienky už do prvého návrhu? Musíme pripustiť možnosť, že peniaze sa našli až neskôr a pôvodne vláda naozaj chcela priniesť len to, čo avizovala v prvom návrhu.

 

Alebo na nami položenú otázku si môžme odpovedať druhov verziou príbehu. Všetci veľmi dobre vieme, že mimovládne organizácie zákon pripomienkovali a žiadali napríklad:

 

  • Zvýšenie opatrovateľského príspevku
  • Zrušenie ekonomickej kontroly pri príspevku na osobnú asistenciu
  • Výrazné navýšenie mzdy pre osobného asistenta

Pripomienok samozrejme bolo omnoho viac, veď napokon posúďte sami.

 

 

Kedže mimovládne organizácie neboli spokojné s navrhovanými zmenami v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, tak na 9. mája zorganizovali pred parlamentom stretnutie, ktoré nazvali Spoločne za nezávislý život.  Cieľom bolo  získať pozornosť poslancov NR SR a presvedčiť ich o potrebe obhajovať zásadné zmeny na ktoré tieto organizácie upozorňujú.  O dva dni potom prišlo už spomínané stretnutie po ktorom Róbert Fico na tlačovke začal sľubovať zmeny. Či už mimovládky mali pozvánku na stretnutie ešte skôr, ako zorganizovali zhromaždenie pred parlamentom je podľa nás jedno, pretože tento krok sa dá aj tak chápať ako správny. Je dobré, že dali svoj názor aj verejne najavo a nespoliehali sa len na výsledok stretnutia s politikmi. Môžeme sa baviť o tom aký veľký podiel na  možných zmenách majú kroky spomínané vyššie ale snahu niečo zmeniť k lepšiemu pre zdravotne postihnutých už organizáciam, ktoré za zmeny bojovali už nikto nezoberie.

 

Otvára sa nám ešte jedna možnosť ktorá nám napadla a treba povedať, že tu už ide o značnú dávku fantázie alebo nie? Čo ak toto všetko poslúžilo na politický marketing? Povedzme, že koalícia sa dohodla na zmenách, ktoré sme videli v prvom návrhu novely zákona a vláda ho v určitej podobe schválila a putoval do NR SR. Po kritike mimovládnych organizácii si v Smere uvedomili možnosť vytĺcť z celej situácie politický kapitál. Jednoducho zrazu zobrali pár zásadných pripomienok a začali sa "dušovať", že budú hľadať podporu u svojich koaličných partnerov na presadenie zmien. Čo tým získajú? Predsa politické body a priazeň, pretože Smer bude môcť povedať, že vďaka nim sa podarilo presadiť viac, ako bolo v pláne. Týmto krokom možno získa strana aj nejakých voličov z radov zdravotne postihnutých. Samozrejme uvedomujeme si, aká je situácia a všetci vieme, že Smer potrebuje hlasy aj od svojich partnerov v koalícii. Tí, sú v situácii kedy si taktiež môžu pripísať "malé bodíky", pretože môžu hovoriť o účasti na zmenách. Najviac však získa tá strana, ktorá rezort riadi a v tomto prípade je to Smer - SD. Ani ďalší dvaja hráči v koalícii však "nevýjdu na prázdno", pretože okrem "bodíkov" budú môcť od Smeru požadovať podporu pri zmenách, ktoré na oplátku budú chcieť presadiť oni, aby oslovili svoje spektrum voličov.

 

Máte iný názor? Môžete nám ho napísať do komentárov k článku alebo na náš Facebook.