Choď na obsah Choď na menu

Čo chceme urobiť pre zdravotne postihnutých?

31. 12. 2017

 

Netajíme sa tým, že hlavný dôvod prečo vznikla táto stránke je aby tu osobná asistencia bola pre všetkých, ktorí ju potrebujú. To však nieje jediný dôvod prečo sme stránku založili. Chceme sebe ale aj iným zdravotne postihnutým pomôcť aj v iných veciach aby sme mohli žiť plnohodnotný život do takej miery do akej je to možné.

 

Áno, ešte pred spustením stránky nenechamesavydierat.sk sme si jasne povedali, že do toho pôjdeme  len vtedy, ak sa vždy budeme sústrediť len na jednu vec a až keď urobíme v danej oblasti všetko, čo je v našich silách pustíme sa ďalej do práce. Keďže hlavný cieľ je viac ako jasný, asi Vás neprekvapíme, že sa budeme v prvom rade sústrediť na jeho splnenie.

 

Čo chceme urobiť?

 

Doteraz sme len písali. Nakukli sme ako funguje osobná asistencia na Slovensku a pozreli sme sa aj na osobnú asistenciu v ČR. Tieto články boli veľmi dôležité, pretože sme potrebovali ukázať čo nám prekáža a tiež to, že sa to dá aj inak. Do akej miery sa nám to podarilo, to už musíte posúdiť vy. Teraz nastal čas aby sme o našom názore informovali čo najviac ľudí a presvedčili ich o tom, že výška príspevku na osobnú asistenciu by mala byť závislá iba od zdravotného stavu užívateľa a vôbec by sa do toho nemala "pliesť" ekonomická kontrola. Preto ešte v priebehu januára 2018 plánujeme odoslať email týmto skupinám:

 

  • oslovíme občianske združenia, ktoré pomáhajú zdravotne postihnutým
  • oslovíme média
  • pošleme email aj poslancom NR SR a politickým stranám

Čo tým sledujeme?

 

Pokiaľ ide o združenia, tak tie chceme informovať jednak o tom, že sa nám nepáči naviazanosť osobnej asistencie na príjem užívateľa, ale aj o tom, že by bola podľa nás veľmi vhodné, aby štát umožnil vznik profesionálnych poskytovateľov osobnej asistencie, tak ako je to aj v ČR. Samozrejme podať suchú informáciu nestačí,  preto chceme vytvoriť petíciu v ktorej budeme žiadať vypustenie ekonomickej kontroly pri osobnej asistencii. Združenia nám môžu pomôcť jednak s vytvorením petície ale aj tým, že informujú svojich členov o takejto iniciatíve. Oba tieto kroky nikoho nič nestoja a navyše si myslíme, že aj združenia by ich mohli považovať za potrebné. Musíme však počítať aj s možnosťou, že sa k nám nepridajú. V tomto prípade by nás to veľmi prekvapilo, pretože podobné petície tu už boli, no nedopadli veľmi slávne. Podla nás preto, že daná petícia sa rozposlala len pár ľudom a tým celá aktivita o ktorej sme vedeli skončila.  My chceme pracovať inak.

 

Preto je potrebné osloviť aj média. Vysvetliť im o čo nám ide a veriť, že sa nejaké médium témy chytí. Ak sa tak stane môžeme na našu stranu získať nielen  zdravotne postihnutých a ich blízkych, ale zapojiť širokú verejnosť, ktorá nie je spätá s nijakým združením. V prípade, že aj média ale aj združenia "budú hrať mŕtveho chrobáka", budeme sa musieť spoľahnúť na vlastnú propagáciu.  V oboch prípadoch, chceme dosiahnuť iba jedno a síce aby sa o našej činnosti dozvedelo čo najviac ľudí. Samozrejme ak sa k nám pridajú následne posily budeme iba radi.

 

Poslednou skupinu, ktorú oslovíme sú politici  Tu je samozrejme jasné, že nemôžme očakávať pomoc, pokiaľ by to im samým neprinieslo politické body. Len vtedy budú skákať a pretŕčať sa pred kamerami, ak sa nám všetkým, aj za pomoci médii podarí vytvoriť tlak. Vtedy sa budú pretekať, kto prvý už dávno padal návrh na zmenu zákona. S nimi teda aspoň na začiatku počítať nemôžeme, no budeme ich informovať aby boli v obraze .

 

Je dôležité byť nohami na zemi

 

My nechceme sľubovať a hovoriť do vetra ako naši politici. Veľmi dobre vieme, že jedna petícia zmenu asi neprinesie ale je dôležité ju urobiť, ale zároveň musíme pokračovať. Ak bude treba musíme sa zomknúť a ísť aj do ulíc. Ak sa Vám zdá toto byť už prehnané verte, že nepreháňame.  Chcete aby zdravotne postihnutý ľudia, ktorí potrebujú pomoc inej osoby museli voliť medzi prácou alebo osobnou asistenciou? My nie a prečo je osobná asistencia dôležitá už asi opakovať netreba. Bude to dlhá cesta ale treba vydržať.

 

Nech to dopadne akokoľvek ideme ďalej

 

Nemáme v pláne sústrediť sa iba na jeden bod a potom skončiť, to by sa neoplatilo .Chceme aby táto stránka slúžila ako slobodný priestor pre zdravotne postihnutých. Máme v pláne aj vďaka vašej výraznej pomoci vytvoriť zoznam firiem respektíve reštaurácii, barov, verejnych budov. Našim cieľom je aby telesne postihnutý vedeli kam sa môžu vybrať aj bez pomoci, ak je to v ich možnostiach. Zároveň chceme upozorniť aj na bariéry a tlačiť na ich odstránenie. Neskôr sa znovu chceme vrátiť k osobnej asistencii a upozorniť na nízku mzdu pre asistentov a diskutovať o riešení.

 

Ďalej by sme určite chceli aby sa táto stránka stala miestom kde zdravotne postihnutý a je jedno či telesne, zrakovo, sluchovo alebo inak budú môcť upozorniť na svoje problémy a spoločne ťahať za jeden povraz pri ich riešení. Tým  pádom sa nám budú naše ciele rozširovať, no zároveň nebudeme deliť postihnutých podľa typu postihnutia ale budeme sa spájať a učiť sa vzájomne pochopiť potreby iných. Ak ste si teraz povedali to klasické naše načo to všetko, veď aj tak sa nič nezmení? Možno máte pravdu naozaj sa nič nezmení, no tak to potom nerobme nič. Vždy lepšie vyjadriť svoj názor a pokúsiť sa o zlepšenie v akejkoľvek oblasti ako len šomrať doma, v bare alebo v kruhu známych. My aspoň budeme mať dobrý pocit, že sme niečo chceli zmeniť nie len pre seba ale aj iných.