Choď na obsah Choď na menu

Aktualizované: Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP sa možno dočká zmien

15. 3. 2018

 

Odporúčame: Schválený návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia

 


zakon-o-penaznych-prispevkov--na-kompenzaciu-tzp-sa-mozno-docka-zmien.jpgNávrh na zmenu zákona spoločne predložili Petra Krištúfková, Boris Kollár a Zuzana Šebová. Podľa nich totiž sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie nezohľadňuje požadovanú cenu práce osobného asistenta. Chcú zvýšiť hodinovú sadzbu pre osobného asistenta. Naďalej by sa jeho mzda odvíjala od životného minima, tak ako je to v súčasnosti. Trojica poslancov navrhuje, ale zvýšiť percento z ktorého sa sadba za hodinu osobnej asistencie bude počítať a to zo súčasných 1,39 % životného minima na  2,01 % životného minima. Ak by takýto návrh prešiel, znamenalo by to výrazné zvýšenie mzdy pre osobných asistentov zo súčasných 2,78 € na 4,01€ za hodinu osobnej asistencie. Takéto zvýšenie by konečne znamenalo nie len to, že by osobní asistenti začali byť za svoju prácu slušne platení, ale mohlo by to prispieť k motivácii aj ďalších ľudí, aby začali vykonávať osobnú asistenciu. Samozrejme ide o výrazné zvýšenie, ktoré by nestálo rozhodne málo a štát by takéto navýšenie stálo minimálne 19,7 milióna eur. Plne však súhlasíme s predkladateľmi tohto zákona, že takýmto krokom sa môže zvýšiť dostupnosť osobnej asistencie a mať tak priaznivý dopad na zdravotne postihnuté osoby z hľadiska socializácie. Je však veľmi otázne, či tento návrh bude aj realitou, pretože vieme ako to na Slovensku funguje. Vláda totiž nezvykne podporovať opozičné návrhy a teda je len malá šanca na úspech. Zmena by v prípade schválenia mohla platiť od júla 2018. V prípade, že by sa zvyšovala aj suma životného minima, tak sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie by mohla byť ešte zaujímavejšia, ak by prešla táto zmena. V prípade, že by prišlo k navýšeniu mzdy boli by sme spokojní a mohli by sme jeden z našich bodov považovať za splnený aj keď je pravdou, že by bolo

 

Zmeny v zákone chystá aj vláda

 

Aktualizované 15. 3. 2018 Verejne prístupný dokument načrtol niektoré zmeny. Nie je to však všetko, čo rezort práce chystá. Aj keď sa teraz vláda bude rekonštruovať dá sa predpokladať, že pripravované zmeny budú platiť od 1. júla 2018 bez problémov. Nakoľko ide iba o výmenu pešiakov za kráľov a naopak. Po novom sa výška príspevku na opatrovanie ani výška príspevku na osobnú asistenciu už nebudú odvíjať od životného minima, ale od minimálnej mzdy. Cieľom zmien je podľa dokumentu vyššie, aby zdravotne postihnutá osoba mohla byť vo svojom prirodzenom prostredí čo najdlhšie. Súčasná výška opatrovateľského príspevku je 247,61 eura. Podľa plánov by opatrovateľ v produktívnom veku mal dosiahnuť príjem na úrovni minimálnej mzdy do roku 2020V tomto roku by malo prísť k výraznému zvýšeniu opatrovateľského príspevku o 120 € a následne, nasledujúce dva roky by mal stúpnuť o ďalších 35 €.  Príspevok by tak mal byť vo výške 440 € a zvyšoval by sa aj ďalej ak by stúpla minimálna mzda.  Dôchodcovia, ktorí opatrujú iného dôchodcu alebo ZŤP osobu si prilepšia od júla o 92,19 € a v rokoch 2019 a 2020 o 17 €Súčasná výška príspevku je 90 €. 

 

To však ešte nie je všetko, ministerstvo ďalej navrhuje, aby sa upustilo od uplatňovania vrátenia príspevku alebo jeho pomernej časti v prípade úmrtia ZŤP osoby. Štát si bude vrátenie uplatňovať len v prípade, ak ZŤP osoba nepoužila príspevok na určený účel. Teda v prípade, ak zdravotne postihnutý zomrel skôr, ako si pomôcku stihol zakúpiť. 

 

Ako sme už písali pri prvom zverejnení článku, plánuje sa rozšíriť okruh osôb, ktoré budú môcť využívať parkovací preukaz. Ide napríklad o onkologicky chorého človeka so zníženou imunitou.

 

V osobnej asistencii nastane tiež niekoľko zmien. Už v spomínanom dokumente sa navrhuje, aby sa tlmočenie pre sluchovo postihnuté osoby zabezpečovalo formou tlmočníckej služby, ktorú bude možné vhodne kombinovať s osobnou asistenciou.  Ako sme už písali aj príspevok  na osobnú asistenciu, respektíve jeho valorizácia, bude naviazaná na  minimálnu mzdu. Konkrétne na hodinovú minimálnu mzdu. V súčasnosti sa jedna hodina osobnej asistencie rovná 1,39 % životného minima. Od 1. júla by tak hodinová mzda mala byť 2,82 € a v roku 2020 by mala dosiahnuť hodnotu 3,17 €

 

Asi sa všetci zhodneme na jednom, že zvýšenie príspevkov vítame, no nie je to zďaleka všetko. Ani tieto pripravované zmeny nás neuspokojili a 1. 7. 2018 na našej stránke zverejníme petíciu v ktorej budeme navrhovať ďalšie zmeny.